Podsumowanie działań projektu w 2020 roku

W 2020 roku w ramach projektu „Wsparcie dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej

w województwie pomorskim w latach 2018 – 2020” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, kontynuowano wiele z rozpoczętych rok wcześniej przedsięwzięć:

– Prowadzenie punktów informacyjno-doradczych – punkty działały całorocznie (częściowo zdalnie) i świadczyły bezpłatną pomoc dla cudzoziemców w zakresie doradztwa i wsparcia w kwestiach legalizacji pobytu, administracyjnych i prawnych, przysługujących praw pracowniczych, doradztwa i pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej, opieki nad dziećmi oraz łączenia rodzin. Do końca roku 2020r. z usług punktów skorzystało łącznie ponad 1100 osób.

– Kursy języka polskiego dla dorosłych – były prowadzone na różnych poziomach nauczania (A1, A2, B1).  Zajęcia stacjonarne odbywały się w Trójmieście a od wprowadzenia zaleceń dystansu społecznego związanego z epidemią – w formie zajęć on-line. W roku 2020 zrealizowano 16 kursów. Łączna ilość kursów od początku realizacji projektu: 31, zaś łączna ilość uczestników: 272 osoby.

– Kursy metodyczne nauki języka polskiego jako języka obcego dla nauczycieli pracujących w województwie pomorskim. W 2020r odbyły się 2 kursy on-line z których łącznie skorzystało 32 nauczycieli, zaś od początku realizacji projektu: 125 osób.

– Wsparcie dla dzieci w szkołach w postaci nauki j. polskiego, zajęć wyrównawczych oraz zajęć nt. tradycji, historii i kultury polskiej. Zajęcia odbywały się w ośmiu szkołach w formie stacjonarnej i zdalnej. Łącznie z zajęć od początku projektu skorzystało 131 dzieci (j. polski – 131, zajęcia wyrównawcze – 130, pozostałe zajęcia – 72 osoby).

– Zatrudnienie asystentów języka ukraińskiego – w Szkołach Podstawowych nr 57 i 82 w Gdańsku. Asystenci językowi wspierali nauczycieli podczas zajęć i pomagali uczniom cudzoziemskim w lepszej adaptacji w klasie. Zajęcia były prowadzone również zdalnie. W roku 2020 ze wsparcia skorzystało 35 dzieci cudzoziemskich.

– Kursy adaptacyjne – odbyły się w różnych miejscowościach województwa pomorskiego, m.in. w Gdańsku, Tczewie, Kwidzynie, Nowym Dworze Gdańskim, Człuchowie, Chojnicach. W roku 2020 odbyło się 8 kursów, zaś łącznie od początku realizacji projektu: 16 kursów, a ze wsparcia skorzystały łącznie 172 osoby.

– Doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia przysięgłe – w ramach tego działania cudzoziemcy mogli skorzystać ze wsparcia specjalistów w punktach informacyjno-doradczych oraz zdalnie. Od początku projektu ze wsparcia specjalistycznego skorzystało ponad 190 osób.

– Prócz tego w roku 2020r. wydano ulotki dla cudzoziemców dotyczące przeciwdziałania handlowi ludźmi i pracy przymusowej – w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Podsumowanie i kierunki działań

Sytuacja związana z epidemią wymusiła na projekcie pewne zmiany. Jedną z nich była konieczność wydłużenia okresu realizacji projektu do maja 2021r. celem umożliwienia dokończenia działań już rozpoczętych, które czasowo zostały wstrzymane lub gdzie ilość osób z uwagi na zaistniałą sytuację zmalała. Ponadto część działań prowadzonych stacjonarnie została uzupełniona lub zamieniona na pracę w trybie zdalnym: głównie dotyczyło to zajęć w szkołach, ale również innych form wsparcia dla dorosłych jak kursy czy poradnictwo. Niektóre z działań zostały wykreślone z projektu – dotyczy to zajęć konsultantów kulturowych w szkołach oraz zajęć adaptacyjnych i rekreacyjno-integracyjnych dla rodzin. Z kolei dodatkowo zaplanowano 2 edycję kursów metodycznych nauki języka polskiego jako j. obcego dla nauczycieli. Podjęto też decyzję o rezygnacji z organizacji konferencji dla koalicjantów – w zamian za to w roku 2021 planowana jest realizacja seminarium dla koalicjantów. Na początek przyszłego roku planowane jest również wydanie przewodnika dla cudzoziemców, który ma ułatwić trafiającym na Pomorze cudzoziemcom uzyskać kompendium wiedzy przydatnej do adaptacji w naszym województwie. Pomimo opisanej powyższej sytuacji realizacja projektu przebiega prawidłowo, łączna ilość osób które skorzystały ze wsparcia przekroczyła 1600 osób, a osiągnięte na chwilę obecną wskaźniki są w większości nawet wyższe niż pierwotnie zakładano.

Większość działań będzie kontynuowana w 2021 roku.