PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU 2018-2021R.

PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU 2018-2021R.

Szanowni Państwo,

Dnia 31 sierpnia 2021r. zakończył się projekt „Wsparcie dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w województwie pomorskim w latach 2018 – 2020” współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Projekt realizowany był od grudnia 2018r.

W ramach projektu zrealizowano wsparcie w postaci następujących działań:

  1. Spotkania warsztatowo-sieciujące dla koalicjantów – zajęcia były przeznaczone dla przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, Powiatowych Urzędów Pracy oraz instytucji współpracujących np. Policji, Kuratorium Oświaty i przedstawicieli szkół, organizacji pozarządowych oraz pozostałych koalicjantów. Łącznie odbyły się 4 spotkania: w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Słupsku. Łącznie z zajęć skorzystało 95 osób. Realizator: Sun&More.
  2. Zorganizowanie seminarium dla koalicjantów – miało na celu integrację środowiska zawodowego w tym: pracownicy socjalni, nauczyciele, pracownicy powiatowych urzędów pracy, policjanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych instytucji. Tematyka seminarium: „Integracja dzieci i rodzin cudzoziemskich – dobre praktyki” oraz „Przeciwdziałanie handlowi ludźmi i pracy niewolniczej w kontekście imigracji cudzoziemców – możliwości pomocy”. Łączna liczba zajęć on-line: 4. Łączna uczestników: 151.
  3. Prowadzenie punktów informacyjno-doradczych dla cudzoziemców – punkty działały w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Kartuzach, Chojnicach, Starogardzie Gdańskim o okresie kwiecień 2019-maj 2021. W ramach każdego punktu była prowadzona działalność zapewniająca doradztwo i pomoc w kwestiach legalizacji pobytu, administracyjnych i prawnych, przysługujących praw pracowniczych, doradztwa i pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej, opieki nad dziećmi oraz łączenia rodzin.

Łącznie było to 8000h wsparcia specjalistów. Liczba osób, które skorzystały ze wsparcia: 1246

Realizator: Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

  1. Kursy języka polskiego dla dorosłych – były prowadzone na różnych poziomach nauczania (A1, A2, B1). Zajęcia stacjonarne odbywały się w Trójmieście, pozostałe w formie zajęć on-line. Łączna ilość kursów: 32, zaś łączna ilość uczestników: 282 osoby.

Realizator: Accent School of Polish.

  1. Kursy metodyczne nauki języka polskiego jako języka obcego dla nauczycieli pracujących w województwie pomorskim. Łącznie odbyło się 12 kursów w tym 6 stacjonarnych i 6 on-line. Łączna ilość uczestników: 186

Realizator kursów stacjonarnych: Stowarzyszenie Vox Humana i Fundacja Obywatelska Perspektywa

Realizator kursów on-line: Akademia Języka Polskiego i Polessa Centrum Języka Polskiego

  1. Kursy adaptacyjne – odbyły się w różnych miejscowościach województwa pomorskiego, zarówno stacjonarnie jak i zdalnie. Łącznie odbyły się 24 kursy, zaś łączna ilość osób które skorzystały: 255.

Realizator: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

  • 7, 8 i 10 Wsparcie dla dzieci w szkołach w postaci nauki j. polskiego, zajęć wyrównawczych oraz zajęć nt. tradycji, historii i kultury polskiej. Zajęcia odbywały się w ośmiu szkołach w formie stacjonarnej i zdalnej. Łączna ilość godzin wsparcia: j. polski 1200h, zajęcia wyrównawcze 1200h, pozostałe 200h. Łącznie z zajęć od początku projektu skorzystało: j. polski – 153 dzieci, zajęcia wyrównawcze – 149 dzieci, pozostałe zajęcia – 76 dzieci.

Realizator: Stowarzyszenie Vox Humana i Fundacja Obywatelska Perspektywa

  1. Zatrudnienie asystentów języka ukraińskiego – w wybranych szkołach uczących cudzoziemców na terenie Gdańska. Łączna ilość dzieci objętych wsparciem: 54.

Realizator: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

  1. Doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia przysięgłe – w ramach tego działania cudzoziemcy mogli skorzystać ze wsparcia specjalistów w punktach informacyjno-doradczych oraz zdalnie. Łączna ilość godzin: 800h. Łącznie ze wsparcia specjalistycznego skorzystało 219 osób.

Realizator: Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

  1. Wydanie przewodnika dla cudzoziemców oraz inne działania o charakterze informacyjno-promocyjnym – istotnym uzupełnieniem działań wymienionych powyżej było wydanie przewodnika dla cudzoziemców, ulotek oraz plakatów a także prowadzenie strony internetowej projektu.

Realizator: Djpress, perfekcyjneStrony.pl

Życie w województwie pomorskim. Przewodnik dla cudzoziemców.

Przewodnik powstał z myślą o osobach, które przyjechały lub chcą przyjechać z innych krajów i mieszkają lub chcą zamieszkać na terenie województwa pomorskiego. Znajdziesz w nim ważne informacje o legalizacji pobytu w Polsce oraz możliwości podjęcia legalnej pracy w naszym kraju i regionie. Zamieściliśmy też wskazówki jak znaleźć mieszkanie, gdzie szukać pomocy w różnych sprawach i co można zwiedzać w województwie pomorskim. Cieszymy się, że chcesz być naszym sąsiadem.

Seminaria dla koalicjantów

W dniach 13, 20 i 27 kwietnia 2021r. odbyły się seminaria dla szeroko rozumianych koalicjantów: pracowników różnych instytucji, urzędów i organizacji pozarządowych. Dosyć liczną grupą byli funkcjonariusze Policji pracujący w naszym województwie. Działanie służy lepszemu wykorzystaniu struktur pomocy społecznej i innych instytucji i organizacji w celu integracji cudzoziemców, a także wsparcie konkretnej współpracy między nimi mającej na celu pomoc w integracji obywateli państw trzecich.

Tematyka spotkań: „Przeciwdziałanie handlowi ludźmi i pracy niewolniczej w kontekście imigracji cudzoziemców – możliwości pomocy”. Zajęcia poprowadził komandor podporucznik SG Robert Mroczek – Przewodniczący Pomorskiego Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, koordynator Morskiego Oddziału Straży Granicznej ds. Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi. Drugi temat to „Integracja dzieci i rodzin cudzoziemskich – dobre praktyki” który przedstawiła Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku, Pani Anna Listewnik.

Ostatnie spotkanie w ramach seminarium planowane jest na 25.05.2021r.

Uwaga cudzoziemcy – zakończenie realizacji wsparcia w punktach informacyjno-doradczych

Jeszcze do końca maja 2021 r. będą funkcjonować punkty informacyjno-doradcze. Oprócz specjalistów ds. doradztwa i pomocy integracyjnej można jeszcze skorzystać z pomocy prawnej, tłumacza czy psychologa. Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia, najlepiej po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym. Dane teleadresowe znajdują się w zakładce „Punkty Doradcze”. Uwaga, punkt w Gdyni działa tymczasowo na ul. Legionów 130, pokój 110. Jednocześnie informujemy, że wsparcie w postaci doradztwa zawodowego i tłumaczeń przysięgłych zakończyło się 31.03.2021r.

Zakończenie realizacji kursów metodycznych nauki języka polskiego jako języka obcego dla nauczycieli pracujących w województwie pomorskim

Dnia 15.05.2021 zakończył się ostatni kurs metodyczny nauki języka polskiego prowadzony w ramach projektu. Łącznie w okresie od 2019 do 2021 odbyło się 12 kursów dla nauczycieli z województwa pomorskiego. Pierwszych 6 kursów było realizowanych w okresie czerwca-grudnia 2019 r. i odbywały się stacjonarnie. Realizatorem tych kursów było Stowarzyszenie Vox Humana i Fundacja Obywatelska Perspektywa. Od listopada 2020 r. do maja 2021 r. odbyło się kolejnych 6 kursów – z uwagi na sytuację epidemiczną zajęcia realizowane były zdalnie. Realizator zajęć: Akademia Języka Polskiego i Polessa Centrum Języka Polskiego. Łącznie z kursów przez okres trwania projektu skorzystało 186 nauczycieli.

Zakończenie realizacji kursów języka polskiego dla cudzoziemców

Drodzy cudzoziemcy! Z końcem lutego zakończyliśmy realizację kursów języka polskiego. Zajęcia były prowadzone na różnych poziomach nauczania (A1, A2, B1).  Zajęcia odbywały się stacjonarnie w Trójmieście do marca 2020r a od kwietnia 2020 do lutego 2021r. w formie on-line. Łączna ilość kursów od początku realizacji projektu: 32, zaś łączna ilość uczestników: 282. Realizator zajęć: Accent School of Polish.

Życie w województwie pomorskim. Przewodnik dla cudzoziemców.

Uwaga Cudzoziemcy! Zachęcamy do zapoznania się z lekturą „Życie w województwie pomorskim. Przewodnik dla cudzoziemców.” To nasza najnowsza publikacja wydana w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim, a także po polsku. Zawiera ważne informacje dla cudzoziemców, m.in. na temat legalizacji pobytu i zatrudnienia, przeciwdziałania handlowi ludźmi i pracy przymusowej, a także porusza inne życiowe tematy ważne dla osób, które przybywają do Polski – a szczególnie na Pomorze, takie jak mieszkanie, edukacja, zdrowie, pomoc społeczna, czas wolny. Zawiera też informacje gdzie w razie czego szukać pomocy.

 

Publikacja dostępna jest również w wersji elektronicznej w zakładce: PRZEWODNIK.

 

Życzymy miłej lektury!

Podsumowanie działań projektu w 2020 roku

W 2020 roku w ramach projektu „Wsparcie dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej

w województwie pomorskim w latach 2018 – 2020” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, kontynuowano wiele z rozpoczętych rok wcześniej przedsięwzięć:

– Prowadzenie punktów informacyjno-doradczych – punkty działały całorocznie (częściowo zdalnie) i świadczyły bezpłatną pomoc dla cudzoziemców w zakresie doradztwa i wsparcia w kwestiach legalizacji pobytu, administracyjnych i prawnych, przysługujących praw pracowniczych, doradztwa i pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej, opieki nad dziećmi oraz łączenia rodzin. Do końca roku 2020r. z usług punktów skorzystało łącznie ponad 1100 osób.

– Kursy języka polskiego dla dorosłych – były prowadzone na różnych poziomach nauczania (A1, A2, B1).  Zajęcia stacjonarne odbywały się w Trójmieście a od wprowadzenia zaleceń dystansu społecznego związanego z epidemią – w formie zajęć on-line. W roku 2020 zrealizowano 16 kursów. Łączna ilość kursów od początku realizacji projektu: 31, zaś łączna ilość uczestników: 272 osoby.

– Kursy metodyczne nauki języka polskiego jako języka obcego dla nauczycieli pracujących w województwie pomorskim. W 2020r odbyły się 2 kursy on-line z których łącznie skorzystało 32 nauczycieli, zaś od początku realizacji projektu: 125 osób.

– Wsparcie dla dzieci w szkołach w postaci nauki j. polskiego, zajęć wyrównawczych oraz zajęć nt. tradycji, historii i kultury polskiej. Zajęcia odbywały się w ośmiu szkołach w formie stacjonarnej i zdalnej. Łącznie z zajęć od początku projektu skorzystało 131 dzieci (j. polski – 131, zajęcia wyrównawcze – 130, pozostałe zajęcia – 72 osoby).

– Zatrudnienie asystentów języka ukraińskiego – w Szkołach Podstawowych nr 57 i 82 w Gdańsku. Asystenci językowi wspierali nauczycieli podczas zajęć i pomagali uczniom cudzoziemskim w lepszej adaptacji w klasie. Zajęcia były prowadzone również zdalnie. W roku 2020 ze wsparcia skorzystało 35 dzieci cudzoziemskich.

– Kursy adaptacyjne – odbyły się w różnych miejscowościach województwa pomorskiego, m.in. w Gdańsku, Tczewie, Kwidzynie, Nowym Dworze Gdańskim, Człuchowie, Chojnicach. W roku 2020 odbyło się 8 kursów, zaś łącznie od początku realizacji projektu: 16 kursów, a ze wsparcia skorzystały łącznie 172 osoby.

– Doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia przysięgłe – w ramach tego działania cudzoziemcy mogli skorzystać ze wsparcia specjalistów w punktach informacyjno-doradczych oraz zdalnie. Od początku projektu ze wsparcia specjalistycznego skorzystało ponad 190 osób.

– Prócz tego w roku 2020r. wydano ulotki dla cudzoziemców dotyczące przeciwdziałania handlowi ludźmi i pracy przymusowej – w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Podsumowanie i kierunki działań

Sytuacja związana z epidemią wymusiła na projekcie pewne zmiany. Jedną z nich była konieczność wydłużenia okresu realizacji projektu do maja 2021r. celem umożliwienia dokończenia działań już rozpoczętych, które czasowo zostały wstrzymane lub gdzie ilość osób z uwagi na zaistniałą sytuację zmalała. Ponadto część działań prowadzonych stacjonarnie została uzupełniona lub zamieniona na pracę w trybie zdalnym: głównie dotyczyło to zajęć w szkołach, ale również innych form wsparcia dla dorosłych jak kursy czy poradnictwo. Niektóre z działań zostały wykreślone z projektu – dotyczy to zajęć konsultantów kulturowych w szkołach oraz zajęć adaptacyjnych i rekreacyjno-integracyjnych dla rodzin. Z kolei dodatkowo zaplanowano 2 edycję kursów metodycznych nauki języka polskiego jako j. obcego dla nauczycieli. Podjęto też decyzję o rezygnacji z organizacji konferencji dla koalicjantów – w zamian za to w roku 2021 planowana jest realizacja seminarium dla koalicjantów. Na początek przyszłego roku planowane jest również wydanie przewodnika dla cudzoziemców, który ma ułatwić trafiającym na Pomorze cudzoziemcom uzyskać kompendium wiedzy przydatnej do adaptacji w naszym województwie. Pomimo opisanej powyższej sytuacji realizacja projektu przebiega prawidłowo, łączna ilość osób które skorzystały ze wsparcia przekroczyła 1600 osób, a osiągnięte na chwilę obecną wskaźniki są w większości nawet wyższe niż pierwotnie zakładano.

Większość działań będzie kontynuowana w 2021 roku.

Uwaga nauczyciele! Rozpoczyna się kolejna edycja kursów metodycznych nauki języka polskiego jako języka obcego dla nauczycieli pracujących w województwie pomorskim

Ruszamy z kolejną edycją kursów metodycznych nauki języka polskiego. Zajęcia będą obejmowałyby 64h zajęć i w zależności od sytuacji epidemiologicznej i obowiązujących zaleceń odbędą się stacjonarnie lub zdalnie. Każdy kurs planowany jest na 8 dni. Dwa kursy odbędą się w okresie listopad-grudzień 2020, zaś kolejne 4 w okresie styczeń-maj 2021r.

Program kursów uwzględnia:

– wykształcenie praktycznych umiejętności nauki języka polskiego jako obcego, w tym techniki i metody, które ułatwiają komunikację i efektywność nauki,

– wybrane elementy nauczania języka polskiego jako obcego pod kątem sprawności językowych: mówienia, pisania, czytania i słuchania oraz naturalności komunikacyjnej,

– nauka uczenia polskiej gramatyki i wymowy,

– specyfikę pracy nauczyciela w środowisku wielokulturowym,

– specyfikę zajęć adresowanych do uczniów w różnym wieku szkolnym i rozwojowym,

– specyfikę i słownictwo zarówno podstawowe, jak i wprowadzanie słownictwa specjalistycznego związanego z danym przedmiotem nauczania.

Każdy uczestnik kursu otrzyma komplet materiałów dydaktycznych oraz zaświadczenie o odbyciu kursu.

 

Realizator: Akademia Języka Polskiego i Polessa Centrum Języka Polskiego

Kontakt: +48 609 087 301

kursmetodykijpjo@ajp.gdansk.pl

, , , , , , , , ,

Realizacja projektu a epidemia COVID-19

Drodzy cudzoziemcy, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce część z realizowanych działań w ramach projektu „Wsparcie dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w województwie pomorskim w latach 2018 – 2020” w okresie zaleceń dotyczących dystansu społecznego będzie odbywać się w sposób zdalny. Szczegółowe informacje dotyczące zasad funkcjonowania poszczególnych działań będą przekazywane na bieżąco przez realizatorów działań, m.in. w punktach informacyjno-doradczych dla cudzoziemców prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej.